Královéhradecký kraj – V období od 4. října do 16. listopadu se v okresních městech Královéhradeckého kraje uskuteční již pátý ročník Prezentací středních škol a zaměstnavatelů pořádaný Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje a Královéhradeckým krajem.

Budu mechanikem, kadeřníkem, cestovatelem nebo lékařem? Odpověď na tuto otázku hledají jako každoročně všichni deváťáci a jejich rodiče. Výběr střední školy je prvním z několika zásadních rozhodnutí v životě každého člověka.  Systém našeho školství je neúprosný a nutí školáky i jejich rodiče tento verdikt učinit už v patnácti letech. V březnu příštího roku musí každý žák deváté třídy základní školy na přihlášku napsat dvě střední školy. Dvě střední školy, o kterých bude přesvědčen, že jsou tou nejlepší volbou. Říkáte si, že je člověk ještě nezralý, nerozhodný, navíc postižený pubertou, tudíž zdánlivě neschopný takového životního rozhodnutí? Není důvod podléhat panice.  Před tímto krokem stáli všichni dnešní dospěláci a vybrali si. Ne vždy správně, ale možná byl důvodem chybné volby nedostatečný rozhled a přehled možností.

K tomu, aby se dítě rozhodlo co nejlépe, potřebuje mnoho informací ale i podporu rodičů, pedagogů a nejbližšího okolí.  Snad není překvapením, že při rozhodování musí každý začít u sebe respektive u svého dítěte. Nejdůležitější je zamyslet se nad tím, co dítě zajímá, baví, jaký má vztah k učení, jaké má školní výsledky.  Potom přichází druhá fáze, jak může své představy zrealizovat, v jakém povolání a v poslední fázi, která škola jej může na zvolené povolání připravit. Zdá se Vám, že je toho trochu moc?  Naštěstí žijeme v moderní době s širokými možnostmi přístupu k informacím. Ke správnému rozhodnutí se stačí na tuto důležitou etapu života předem připravit, hlavně jí věnovat dostatek času, poradit se a využít všechny dostupné prostředky. Tradiční založené zejména na osobním kontaktu i ty nejmodernější, webové, virtuální.  Stačí se rozhlédnout a zjistíte, že je mnoho akcí a příležitostí, které Vám Vaše rozhodnutí ulehčí.

Komplexní přehled všech středních škol v našem kraji ale i v nejbližším okolí Vám poskytne už pátý ročník Prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Tento cyklus výstav se opět uskuteční ve všech okresních městech. Začínáme 4. a 5. října v Rychnově nad Kněžnou, poté se přesuneme 11. a 12. října do Trutnova, pokračujeme 18. a 19. října v Jičíně, 8. a 9. listopadu v Náchodě a závěrečná akce se tradičně uskuteční v Hradci Králové ve dnech 15. a 16. listopadu. Akce nabízí návštěvníkům jak setkání se zástupci všech středních škol tak i regionálních zaměstnavatelů.  Účastníci získají nejen přehled studijních oborů, informace o dnech otevřených dveří, o vybavení jednotlivých škol, možnostech mimoškolní činnosti ale návštěvou stánků jednotlivých firem i vize svého budoucího uplatnění.

„Naším cílem je představit na jednom místě komplexní nabídku vzdělávacích možností ale rovněž příležitostí pro budoucí zaměstnání. Naší snahou je, aby prezentace byla co nejvíce přizpůsobena věku návštěvníků, zajímavá, poutavá a inspirativní. Mnoho vystavovatelů má připravenou interaktivní část, kde si děti mohou vyzkoušet praktické činnosti zaměřené na přiblížení jednotlivých oborů. Jako novinku připravujeme ve vybraných městech pro dopolední návštěvy školních skupin workshopy spojené s komentovanou prohlídkou výstavy. Akce každoročně navštívilo více než 20tisíc účastníků, věříme, že podobně tomu bude i letos“, dodává Radek Zelenka, ředitel Krajské Hospodářské komory Královéhradeckého kraje.

Více informací najdete na www.vybiramstredni.cz.

Termíny konání:

• 04. – 05.10.2019 Rychnov nad Kněžnou