Ne vždy odvádějí zaměstnanci skvělé pracovní výkony. Jak může zaměstnavatel takovou situaci řešit?

Zvláštním případem nesplňování požadavků jsou neuspokojivé pracovní výsledky.

Výpověď z tohoto důvodu lze dát zaměstnanci ale pouze za podmínky, že byl v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k odstranění konkrétních nedostatků a v přiměřené době, která mu byla dána k jejich odstranění, je nenapravil.

Ve výzvě musí zaměstnavatel konkrétně uvést, v čem považuje výsledky práce zaměstnance za nedostačující a v jaké době je má zaměstnanec odstranit. Délka doby je zákoníkem práce stanovena nikoliv konkrétním časovým vymezením, ale jako doba přiměřená. Přiměřenost se posuzuje vzhledem k vytýkaným neuspokojivým pracovním výsledkům a objektivní možnosti zaměstnance je v takto určené době odstranit.

Výpověď z důvodu nesplňování požadavků nelze dát podle § 53 ZP v tzv. ochranné době. Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v této době, výpověď z pracovního poměru neplatná není, ale ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby.

Zdroj citace: 8.9.2017, Verlag Dashöfer