Hradec Králové, 27. 6. 2019 – Královéhradecký kraj zná vítěze soutěže Firmy roku 2018, kterou i v letošním roce vyhlásila Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje (KHK). 

Ocenění bylo uděleno celkem v pěti kategoriích. Ceny společně s předsedou představenstva KHK Radkem Jakubským předával prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a radní Královéhradeckého kraje Václav Řehoř.

„Ani v letošním roce nebylo jednoduché vybrat ty nejlepší. Za řadou našich živnostníků či firem se skrývají zajímavé a mnohdy silné příběhy. Vytrvat a překonat nejrůznější překážky není vůbec jednoduché. Tato ocenění proto beru jako poděkování podnikatelům a společnostem za jejich vytrvalost a vynaložené úsilí a věřím, že pro ně zase znamenají určitou pozitivní motivaci pro jejich další podnikání a rozvoj,“ řekl předseda KHK Radek Jakubský.  

V kategorii ŽIVNOSTNÍK získal cenu: Martin Tichý

Martin Tichý se pod hlavičkou TICHY-manufacture zabývá výrobou replik pro vojensko-historické spolky, konkrétně knoflíků, militární galanterie a dalšího historického vybavení.  Sám se vzpomínkových akcí účastní od roku 2004, kdy během pořizování výstroje a výzbroje zjistil, jak těžké je toto specifické zboží zakoupit. Tehdy ještě jako student střední odborné školy vyrobil své první kousky, z dnešního pohledu se jednalo spíše o napodobeniny. Později se z výroby drobných výstrojních součástek pro kamarády, a s tím úzce spojeným badatelstvím, stala do jisté míry vášeň.  Při zkoumání dobových originálů, písemností, či konzultací s archeology a dalšími badateli se mu v hlavě začal rodit sen, aby byly „muzejně“ přesné repliky dostupné všem, kdo mají stejné zájmy. Díky kolegům výrobcům a zákazníkům, kteří mají na tzv.“ živou historii“ totožný pohled, se mu jeho sen prozatím plní. V posledních letech je tento fenomén celosvětovou záležitostí, a proto se mu daří vyvážet poctivé české řemeslo i mimo republiku, navíc pak za hranice kontinentu.

V kategorii OBCHODNÍ SPOLEČNOST DO 50 ZAMĚSTNANCŮ získala cenu společnost: UNIOS Pharma s.r.o.

Společnost Unios Pharma s.r.o. působí v oboru potravinových doplňků již více než 25 let, byla založena v květnu 1993. V prvních letech byla výroba realizována v Kanadě a v USA a postupně, se získáváním zkušeností, bylo přistoupeno k zahájení výroby v ČR.  Za tuto dobu uvedla společnost na trh desítky velice kvalitních přípravků a jejich počet neustále narůstá. Široký sortiment zahrnuje vitamíny, minerály, rostlinné extrakty, jedlé a kosmetické oleje, ale i ultrazvukové gely. Obliba a důvěra zákazníků v tyto přípravky je pro firmu velice důležitá, a nejen z tohoto důvodu je neustále zvyšován přísný dohled na kvalitu použitých surovin a na výrobu samotnou. Výroba a balení probíhají podle schválených evropských norem. Je uplatňován vnitřní systém jakosti a kontroly kritických bodů HACCP. Složení a účinky každého přípravku jsou konzultovány s příslušnými odborníky, aby odpovídaly požadavkům na zdravou výživu naší populace. Firma též získala certifikaci na výrobu přípravků v BIO kvalitě. Svým zákazníkům chce společnost poskytnout co nejširší portfolio kvalitních výrobků za přijatelné ceny.

V kategorii OBCHODNÍ SPOLEČNOST DO 250 ZAMĚSTNANCŮ získala cenu společnost: Stránský a Petržík, Pneumatické válce spol. s r.o.

Společnost Stránský a Petržík vyrábí pneumatické válce a další prvky pro průmyslovou automatizaci již od roku 1991. Vlastní vývoj a výroba s použitím nejmodernějších technologií a důrazem na vysokou kvalitu, dlouhou životnost výrobků a v neposlední řadě osobní přístup k požadavkům zákazníků řadí firmu Stránský a Petržík mezi přední výrobce pneumatických prvků a významné strojírenské podniky na Královédvorsku. S výrobky společnosti se lze setkat prakticky v každém průmyslovém oboru, největší podíl odběratelů tvoří tuzemští zákazníci, 40 % produkce firma exportuje především do zemí Evropské unie. Kromě výroby pneumatických válců se společnost zabývá také výrobou jednoúčelových strojů, kde jsou v rámci automatizace pneumatické prvky hojně využívány. Další významnou činností firmy je prodej a servis CNC obráběcích strojů, kde jsou využívány poznatky z vlastní výroby. Společnost Stránský a Petržík poskytuje zákazníkům nejen moderní obráběcí stroje za příznivou cenu, ale hlavně spolehlivý záruční i pozáruční servis. Dosavadní vykonaná práce a vracející se zákazníci jsou důkazem, že má smysl budovat stabilní ryze českou výrobní společnost.

V kategorii OBCHODNÍ SPOLEČNOST NAD 250 ZAMĚSTNANCŮ získala cenu společnost: ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o.

Strojírenský závod ASSA ABLOY Rychnov je zaměřen na vývoj a výrobu cylindrických vložek, visacích zámků, elektromechanických systémů a chytrých zámků. Neustále rozšiřuje své aktivity a k výrobě produktů lokální značky přidává i výrobu dalších produktů a komponentů pro celosvětový trh v rámci skupiny ASSA ABLOY. V posledních letech byly do Rychnova přesunuty výrobní technologie z různých zemí Evropy. Rychnovský závod je jedním z kompetenčních vývojových center skupiny ASSA ABLOY pro cylindrické vložky a visací zámky a patří k několika málo vybraným centrům, která vyvíjí a implementují chytrá řešení zamykacích systémů. Do jeho výrobního portfolia patří česká značka FAB, skandinávská ASSA ABLOY, francouzská VACHETTE, německá IKON, švýcarská KESO nebo izraelská MUL-T-LOCK. Podnik zaměstnává víc než 500 zaměstnanců a roční produkce dosahuje 10 milionů cylindrických vložek.

PODNIKATELKOU ROKU 2018 se pak stala: Hana Pekárková

Hana Pekárková se narodila v Hradci Králové, kde celý život žije, pracuje a toto město miluje. Od útlého věku měla jasnou představu, že bude pomáhat lidem jako sestřička nebo lékařka, případně bude učit někde ve škole. Nakonec vyhrála profese zdravotní sestry, které zůstala věrná celý svůj profesní život. Po škole nastoupila na urologickou kliniku FN HK, kde ošetřovala jedny z prvních pacientů po transplantaci ledvin, druhé zaměstnání byl Dětský diagnostický ústav, následovalo psychiatrické odd. OÚNZ. V roce 1993 založily s kolegyní agenturu domácí zdravotní péče s názvem Pracoviště ošetřovatelské péče, která nabízí ošetřovatelskou a rehabilitační péči v rámci celého okresu Hradec Králové a někdy výjimečně i za tyto hranice. Před šesti lety pak založily Pracoviště pečovatelské péče, které se zaměřuje na sociální služby. Hana Pekárková se věnuje též přednáškové činnosti na různých vzdělávacích akcí atd. Již rok jsou společně s kolegyní členy pracovní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví ČR pro domácí péči.  Několik let jsou akreditované pracoviště pro praktickou výuku pro Národní centrum ošetřovatelství a nelékařské profese v Brně. 

 

KONTAKT pro novináře:

Radek Zelenka
ředitel Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje

Mobil: +420 606 631 915
E-mail: reditel@komora-khk.cz